| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 268 W |
| Max Collector Current | 80 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 650 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage | -20 V, 20 V |
Stock: 259
Distributors
pcbx
Unit Price$3.13503
Ext.Price$3.13503
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.13503 | $3.13503 |
| 10 | $1.90906 | $19.09060 |
| 25 | $1.78378 | $44.59450 |
| 50 | $1.66673 | $83.33650 |
| 100 | $1.55736 | $155.73600 |
| 300 | $1.45516 | $436.54800 |
| 500 | $1.35967 | $679.83500 |
| 1000 | $1.27043 | $1270.43000 |
